Neurogrįžtamasis ryšys – pažangi ir efektyvi neurotechnologija, skirta treniruoti smegenis. Sistema matematiškai suprojektuota taip, kad galėtų tiesiogiai komunikuoti su žmogaus centrine nervų sistema. Treniruotės metu smegenys pačios identifikuoja problemą ir pačios palaipsniui ją tvarko. Žmogus jaučiasi ramesnis, aiškiau mąsto, yra laimingesnis ir geba geriau priimti sprendimus. „NeurOptimal“ sesijos metu prisegami trys sensoriai ant ausų ir du maži jutikliai ant galvos šonų. Jie nuskaito subtilųjį smegenų aktyvumą. Smegenys reguliuoja savo veiklą be jokių pastangų, tad smegenys mokosi savarankiškai.

neurogrįžtamasis ryšys

„Neurofeedback“ arba neurogrįžtamojo (NGR) ryšio metodas turi ilgą istoriją. Septintajame dešimtmetyje Berry Stanmanas atliko NASA tyrimus, naudodamas šį metodą. Savo ruožtu EEG naudojimo pradžia yra dar senesnė, siekia maždaug 1900 m. Stermann pradėjus tyrimus, daugelis tyrinėtojų vėliau, naudodami klaidos metodą, sukūrė būdus, kaip pagerinti smegenų plastiškumą „mokant“ smegenis padidinti ar sumažinti jų funkcijas . Po 60 metų trukusių tyrimų buvo sukurtas dinaminis neurogrįžtamojo ryšio metodas, kuris yra aukščiausias NGR technologijos evoliucijos taškas. „Microsoft“ asmeninio kompiuterio galios derinimas su nauju smegenų funkcionavimo supratimu lėmė netiesinį metodą, kuris „gyvena“ ant tvarkos ir chaoso ribos, o šis naujas metodas yra priemonė, leidžianti jūsų smegenims atlikti savo sprendimus remiantis, kas jiems geriausia. Joks šio metodo treneris nesprendžia kiek ir kur reikia reguliuoti jūsų smegenų darbą – jūsų smegenys pačios tai daro!


Smegenys yra pažangiausias žmogui žinomas kompiuteris, ir mes bandėme jas mokyti per pastaruosius 15-20 metų! Jutikliai, prijungti prie kompiuterio programos, suteikia jūsų smegenims grįžtamąjį ryšį ar atsiliepimą apie tai, ką jie daro sesijos metu. Smegenys naudoja šią informaciją savo struktūroms pertvarkyti. Neurodelta taiko pažangiausią NeurOptimal® sistemą visoms smegenų bangoms. Smegenų treniravimas turi įtakos jūsų nuotaikai, elgesiui ir bendravimui su kitais. Smegenys yra pati sudėtingiausia žmogui žinoma sistema, be to, jos yra savireguliacijos meistrės. Neurodelta naudoja NGR metodą, kurio metu yra nuskaitoma informacija apie elektrinį ir cheminį aktyvumą smegenyse (CNS), kad smegenys galėtų pasiekti maksimalų lankstumą ir prisitaikymą.

Per neurogrįžtamąjį ryšį, klientai treniruoja savo smegenų veiklą smegenų ir kompiuterio sąsajos pagalba (kompiuteris įrašo smegenų bangas per paviršinius jutiklius dedamus ant galvos odos ir tai yra žinoma kaip EEG (elektroencefalograma)). Tai perspektyvus naujas būdas skatinti smegenų pokyčius be jokio neigiamo poveikio. Pažangiose užsienio šalyse šis metodas dėl savo efektyvumo yra plačiai paplitęs, o Lietuvoje ši paslauga dar nėra tiek išvystyta.

Kanadoje atliktas tyrimas parodė, kad žmonių smegenų bangų, kaip alfa dažnio, treniravimas pagerina smegenų tinklą, atsakingą už kognityvinę kontrolę. Treniravimo technika, vadinama neurogrįžtamuoju ryšiu (neurofeedback arba NGR), yra laikoma daug žadančiu nauju metodu, atkuriančiu smegenų funkcijas.

Naudojant keletą neuro-vaizdavimo metodų, Vakarų universiteto ir Lawson sveikatos tyrimų instituto tyrėjų grupė jau atskleidė, kad funkciniai pokyčiai pagrindiniame smegenų tinkle pasireiškia tiesiogiai po 30 minučių neinvazinio, nervų sistemos treniruočių seanso. Ši kognityvinės kontrolės tinklo disfunkcija anksčiau buvo siejama su smegenų sutrikimais, įskaitant aktyvumo ir dėmesio sutrikimą, šizofreniją, depresiją.

Per neurogrįžtamąjį ryšį, vartotojai išmoksta kontroliuoti savo smegenų veiklą smegenų ir kompiuterio sąsajos pagalba. Tai susideda iš kompiuterio, kuris įrašo smegenų bangas per paviršinius jutiklius dedamus ant galvos odos ir žinomas kaip EEG (elektroencefalograma). Sistema gali apdoroti ir tuo pačiu metu atkurti realiu laiku vartotojo smegenų veiklą, rodoma akimirka po akimirkos treniruotės metu kompiuterio ekrane. Šis nustatymas yra žinomas kaip neurogrįžtamojo ryšio vijos. Smegenų aktyvumo informacija yra nuolat gražinama atgal vartotojui, atspindėdama jų kontrolės lygį. Toks realaus laiko grįžtamasis ryšys leidžia vartotojams atkurti aiškias smegenų būsenas, atitinkančias fiziologiškai normalias sąlygas. Tai perspektyvus naujas būdas skatinti smegenų pakyčius be neigiamo poveikio. Dėl natūralios smegenų savybės kaip neuroplastiškumas, tai tapo įmanoma, kuris, po nuolatinių treniruočių, įgalina smegenis persitvarkyti atitinkamai pagal veiklą.

Nauji duomenys, visų pirma, padeda spręsti seniai šioje srityje keliamą klausimą: ar neurogrįžtamojo ryšio treniruotės iš viso gali sukelti smegenų pakyčius? „Poveikis, kaip mes nustatėme, buvo pakankamai ilgalaikis, kad būtų aptinkamas su funkciniu MRT (magnetinio rezonanso tomografija) dar 30 minučių po neurogrįžtamojo ryšio seanso, tai leido mums glaudžiau palyginti smegenų ir elgesio matavimus”, – sako Tomas Ros, PhD, šio tyrimo vedantysis autorius, šiuo metu dirbantis Ženevos universitete. „Mes džiaugiamės, radę, kad padidėjusi medžiagų apykaitos sankaba pagrindiniame kognityviniame tinkle rodė smegenų bangų pokyčius individualiu lygiu ir tai sukėlė neurogrįžtamasis ryšys.

Neurogrįžtamasis ryšys

Buvo nustatyta, kad tos pačios priemonės buvo glaudžiai susijusios ir su mažesnėmis proto klajonėmis atliekant dėmesio reikalaujančias užduotis. Neįtikėtina, tai reikštų, kad smegenų funkcijas galima būtų treniruoti didesnio dėmesingumo ir ramybės kryptimi. Kitaip tariant, mūsų atradimai kalba apie išskirtinį funkcinį suaugusio žmogaus smegenų plastiškumą, kurio praeities veikla tik šiek daugiau nei prieš 30 minučių gali pakeisti jo veiklos būklę ateityje. Tai jau buvo užsiminta per meditacijos mokslinius tyrimus, tačiau pasiekėme tiesioginį ir aiškų įrodymą, pasitelkiant smegenų ir kompiuterio sąsaja”.

Vyresnioji autorė, Western’s Schulich School medicinos ir odontologijos mokyklos psichiatrijos departamento profesorė ir Lawson sveikatos tyrimų instituto mokslininkė Dr. Ruth Lanius priduria: „Lyginant tai, kad nėra reikšmingų išvadų kontrolinėje grupėje, kuri buvo treniruojama melagingo grįžtamojo ryšio, mūsų tyrimo rezultatai vienareikšmiškai patvirtina tiesioginį ir plastišką neurogrįžtamojo ryšio poveikį centriniam pažinimo kontrolės tinklui, o tai duodą pagrindą perspektyviam jo panaudojimui kognityviniams sutrikimams gydyti. Tikimės, kad mūsų pastebėjimai skatins mokslo bendruomenę atlikti daugiau tyrimų, kad pilnai įvertintų EEG neurogrįžtamajį ryšį kaip gyvybingą ir potencialiai revoliucinį smegenų sutrikimų gydymo metodą. Mes labai džiaugiamės šia perspektyva ir numatome daugiau naujų tyrimų šia kryptimi, ypač dėl kognityvinių sutrikimų. Mūsų dabartiniai darbai persikėlė į klinikinę sritį, kad ištirtume ar pacientai su potrauminio streso sutrikimais gali turėti naudos iš šios pažangos. Tyrimas buvo atliktas vadovaujant Dr. R.Lanius ir Dr. Jean Theberge.

Šaltinis: University of Western Ontario