Liūdesys, kaip ir nerimas, yra jausmas kurį nuo pat mažens mes buvome mokinami nuvyti šalin. Jei trijų metų vaikas jaučia liūdesį dėl to, kad draugas(-ė) turi grįžti namo, tėvai gali sakyti „Neliūdėk, pamatysi savo draugą(-ę) rytoj“. Šiuo atveju vaikas gauna pamoką, jog jis neturėtų liūdėti. Per savo vaikystės metus vaikas gali išgirsti ir kitų patarimų „neliūdėk, viskas bus gerai“, „pralinksmėk, viskas nėra taip blogai“. Vaikas girdėdamas tokią informaciją išmoksta, kad liūdesys yra blogas, netinkamas jausmas kurio jausti nevalia. Tėvai nupirks saldainį, ledų, ar žaislą, kad vaikas pralinksmėtų. Tai žinia vaikui, jog kai jis jaučiasi liūdnas, jis turi daryti kažką, kad pralinksmėtų. Jis išmoks kovoti su savo jaučiamu liūdesiu, jį panaikinti ir galvos, kad kažkas su juo yra negerai, jei jam nepavyksta to padaryti.

Ar su žmogumi yra kažkas blogai, jeigu jis negeba atsikratyti liūdesio? Mums gali būti sunku patirti liūdesį, nes jis gali priklausyti nuo aplinkybių ir mūsų reakcijų į jas. Liūdesys yra normalus jausmas ir jo nevertėtų priskirti prie „negatyvių“ jausmų. Tačiau, jeigu ši emocija yra normali, ji turėtų turėti paskirtį. Taigi, kokia yra liūdesio paskirtis? Pasirodo, jog liūdesio paskirtis yra labai įvairiapusė. Iš pradžių, verta paminėti, jog liūdesys leidžia mums patirti laimę – jei niekada nejautėte liūdesio, kaip žinosite koks yra laimės jausmas? Mes mokomės pažinti savo aplinką įvairiais būdais ir vienas iš jų yra matuojant kontrastą – mes žinom kas yra aukštas, ar kietas, tik sužinoję, kas yra žemas ar minkštas. Liūdesys gali parodyti kas yra svarbu ir vertinga jūsų gyvenime – jis atneša svarbią žinią. Jei žmogus liūdi ir jaučia ilgesį dėl draugo, tai dėl to, jog tas draugas jam yra svarbus. Jei jaučiate liūdesį dėl to, jog jums nepavyko kažko padaryti svarbaus – liūdesys primena apsvarstyti kokius pokyčius jums reikia padaryti. Jei jūs jaučiate liūdesį, nes kažką įskaudinote – liūdesys primena jums būti atsakingu už savo veiksmus.

Profesoriaus Joseph Forgas atlikti moksliniai tyrimai atskleidžia kitokią liūdesio naudą:

  • Liūdesys gali pagerinti atmintį – tyrimai rodo, jog pozityvi nuotaika turi sąsajų su išsiblaškymu, o liūdesiui yra priskiriama atidumas detalėms.
  • Liūdesys gali pagerinti jūsų vertinimą – mokslinių tyrimų duomenimis, žmogus būdamas pozityvioje būsenoje yra labiau linkęs pervertinti, ar pozityviau vertinti kitus žmones.
  • Liūdesys gali padidinti motyvaciją. Kai mes jaučiamės laimingi, tai yra ženklas, jog viskas yra gerai ir vyksta taip kaip turėtų, todėl mūsų motyvacija daryti pokyčius yra žema. Kodėl mums reikėtų kažką keisti, jei jaučiamės laimingi? Tačiau liūdesys yra ženklas, jog esame nepatenkinti esama situacija, todėl tai suteikia mums motyvacijos kažką keisti.Liūdesys gali pagerinti santykius su kitais žmonėmis.
  • „Negatyvūs“ žmonės bus mažiau linkę vadovautis pirmuoju įspūdžiu apie žmones. Jų vertinimas yra platesnis ir tikslesnis, todėl jiems lengviau sekasi atrasti tinkamą bendravimo būdą.
  • Liūdesys padeda būti sąžiningesniu ir dosniu – tyrimo duomenys parodė, kad laimingesni dalyviai buvo savanaudiškesni už liūdnesnius. Šie laimingumo ir liūdesio būsenų efektai tampa stipresni su laiku.

Biogrįžtamojo ryšio sąsaja su liūdesiu ir depresija

Širdies ritmo variabilumas (HRV) yra nuosekliai susijęs su mūsų liūdesio ir depresijos patirtimi. Ankstesni tyrimai parodė gebėjimo reikšti savo emocijas svarbą fizinei ir psichinei sveikatai. 2017 m. Natalie Tuck ir jos kolegų tyrimas atliktas, Aucklando universitete, Naujojoje Zelandijoje parodė esamas sąsajas tarp HRV ir gebėjimo išreikšti liūdesį. Šio tyrimo metu dalyviai stebėjo liūdesį sukeliantį klipą iš filmo „Filadelfija“ ir buvo paprašyta išreikšti, kaip jie jautėsi. Dalyviai, turintys aukštesnį HRV galėjo geriau išreikšti savo liūdesį ir parodyti daugiau lankstumo bendrai reguliuojant šią emociją. Jonathan Stange iš Ilinojaus universiteto Čikagoje ir jo kolegos atliko dar vieną tyrimą, kurio metu jie taip pat paprašė dalyvių peržiūrėti liūdesį sukeliantį filmo klipą ir matavo dalyvių HRV bei gebėjimą reguliuoti emocijas. Tyrimas parodė, kad žmonės su aukštesniu HRV gebėjo geriau prisitaikyti prie liūdesio poveikio ir atstatyti savo emocinę būseną efektyviau panaudojant emocijų reguliavimo strategijas.

Šie tyrimai rodo aukšto širdies ritmo variabilumo svarbą sveikai liūdesio patirčiai ir gebėjimui paleisti neigiamas emocijas. Taip pat, tyrimų duomenimis, depresiją patiriančių žmonių HRV yra žemesnis nei kitų. Andrew Kempas ir jo komanda atliko išsamią aštuoniolikos tyrimų meta analizę, kuri parodė jau minėtą ryšį tarp depresijos ir žemesnio HRV. Šis tyrimas taip pat parodė, kad nors antidepresantai gali sumažinti depresijos simptomų sunkumą jie nedidina širdies ritmo variabilumą, o kai kurie gali net sumažinti.

Liūdesys gali mums duoti vertę ir jis yra svarbus mūsų gyvenime. Tai nereiškia, jog mums reikia ieškoti liūdesio, ar priversti save būti liūdnu – svarbu suvokti jo reikšmę, pripažinti, tačiau žinoti kada reikia jį paleisti. Moksliniais tyrimais yra įrodyta, jog Mindfulness paremtos intervencijos bei Biogrįžtamasis ryšys yra naudingi, padedant įgyti didesnę kontrolę ir įveikti jaučiamą nuolatinį nerimą, stresą, liūdesį, bei gali sumažinti depresijos simptomus, padidinti HRV.

Šaltinis: INNA KHAZAN, PH.D. “BIOFEEDBACK AND MINDFULNESS IN EVERYDAY LIFE”
Practical Solutions for Improving Your Health and Performance

Parašyk mums per Facebook!